piątek, 7 września 2018

Szreńsk

Między Żurominem, a Mławą leży wieś gminna o nazwie Szreńsk (miasto od 1383 do 1869 roku). Szreńsk to dawna stolica regionu historycznego zwanego Zawkrzem (tereny na północ od rzeki Wkra do dawnej granicy Prus). Kraina ta jest północno-zachodnią rubieżą Mazowsza i poza wspomnianym Żurominem i Mławą posiada gęstą sieć upadłych miasteczek, których rodowód sięga średniowiecza. Mowa tutaj o Kuczborku, Lubowidzu, Dłutowie Starym, Radzanowie i Niedzborzu. Pograniczne usytuowanie ziemi zawkrzeńskiej w sąsiedztwie Państwa Zakonu Krzyżackiego wymusiła budowę fortyfikacji w tym regionie. Zamki istniały w Szreńsku, Radzanowie, Sarnowie i Niedzborzu. Zamek w Radzanowie podobno zniszczono w czasie wojen szwedzkich, pozostałości po nim to grodzisko i  fragmenty cegieł. Prawdopodobnie pod ziemią spoczywają jeszcze fundamenty tej warowni. W Sarnowie była twierdza wzniesiona jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Dzisiaj w jej miejscu jest górka wypełnioną gruzem i kamieniami. Nie lepszy los spotkał zamek w Niedzborzu. W 1726 roku rozebrano go, a cegły przeznaczono na budowę klasztoru w Ratowie. Dziś po niedzborskim zamku nie ma śladu. Porównując powyższe obiekty zdecydowanie najlepszy los z trzech powyższych, spotkał zamek w Szreńsku, o czym będzie dalej w tym wpisie


Do Szreńska prowadzą tylko powiatowe drogi, bez oznaczeń trzy cyfrowych, ani nawet wymalowanych pasów ruchu. To prowincjonalne położenie tej miejscowości, wydawać by się mogło być jej atutem pod względem turystycznym. Nic jednak bardziej mylnego. Peryferyjność Szreńska i okolic powiatu żuromińskiego wykorzystano do stworzenia uciążliwego dla środowiska masowego przemysłu hodowli drobiu i trzody chlewnej. Ogromne hale pełne zwierząt, przypominające obozy koncentracyjne, widać na tym terenie co kilka kilometrów. Efekt tego jest taki, że powietrze dla przeciętnego turysty będzie tam "ciężkie", a amatorzy spływów kajakowych będą mieli do dyspozycji jedynie strute rzeki "pozaklasowe". W takich warunkach może i gminny skarbiec ma na czym oprzeć swoje inwestycje, ale na pewno kosztem turystyki i  komfortu życia mieszkańców.

Skrzyżowanie w centrum Szreńska
Zwiedzanie Szreńska oparłem na trzech elementach: rynku, kościele i zamku. Zaczynając od rynku, to jest on taki jak we większości dawnych miastach. Zabudowa jest niska, częściowo zwarta i częściowo luźna. Kilka budynków jest przedwojennych, ale ze względu na ogołocenie ścian z detali ciężko powiedzieć by było tam coś starszego jak XX wiek. W czasie moich odwiedzin rynek był w trakcie przebudowy. Dawniej w centrum stał ratusz (tutaj zdjęcie link ), który podupadał od momentu zabrania praw miejskich. Został on całkowicie rozebrany w latach 70. XX wieku w czynie społecznym.
Kamień pamiątkowy na 600 lecie nadania praw miejskich.
Najstarsza północno zachodnia pierzeja rynku
Jak widać akurat trafiliśmy na remont. Ciekawe czy znaleziono fundamenty dawnego ratusza.

Wschodnia ściana rynku to już zaledwie dwa domy.
Kilka detali przy rynkowej zabudowy:


Kolejnym kluczowym elementem zabudowy Szreńska jest późno gotycki ceglany kościół. Obiekt ten jest zadbany. W środku świątyni jest słynny renesansowy nagrobek Feliksa Szreńskiego, czyli dawnego właściciela tego miasteczka.
Widok kościoła z rynku
XVIII wieczna drewniana dzwonnica, widok od placu kanonicznego


W budowli zwracają "maculce" czyli otwory mocowania dawnych rusztowań.Detale świątyni:
Podobno ogrodzenie kościoła też jest zabytkowe, ale cegła po procesie odnawiania odstaje od niego kolorem

Zendrówka
Barokowy górny front kościoła był kiedyś o tynkowany
  

Kościół widoczny z za zamkowych mokradeł.
Od kościoła schodząc do odnogi rzeki Mławki trafimy do miejsca gdzie od XV wieku wznosił się zamek. Widać jego relikty w postaci fosy i wyniesienia terenu, jednak pradawne fundamenty zamkowe są dziś pod ziemią. To co zastajemy na miejscu to ruiny klasycystycznego pałacu i spichlerza, a także wczesno 20. wieczna wozownia. Wszystko to jest w formie niezabezpieczonej ruiny, której proces degradacji jest niezwykle szybki. Gdy oglądałem spichlerz widać było bardzo świeże zwalisko cegieł. Prawdopodobnie frontowa ściana tego budynku runęła dzień przed naszym przyjazdem 23 czerwca 2018 roku, gdy nad Mazowszem przeszła silna wichura. Sam pałac przetrwał wszystkie zawieruchy wojenne, a zniszczył go dopiero pożar w 1948 roku. Bardzo smutny jest fakt, że obiekt ten istniał w jednym kawałku, w epoce fotografii dość długo, ale nie przetrwało żadne zdjęcie prezentujące ów pałac sprzed feralnego pożaru.
 
Urząd gminy, budynek z 1930 roku
Prawdopodobnie 100 letnia Piwniczka, pełniące kiedyś funkcje lodówki, przy podzamczu
Rzeka Przylepnica pełniąca kiedyś funkcję fosy.
Widok z mostku nad fosą na kościół,
Szpaler drzew prowadzi do pałacu
Przez drzewa na zamkowym wzgórku widzimy spichlerz i..
..pałac
Spichlerz z I połowy XIX wieku:

Na większości zdjęć w internecie ściana frontowa jeszcze istnieje

Świeże zwalisko gruzu

W połowie ubiegłej dekany budynek miał jeszcze blaszany dach, tak więc zaniedbania konserwatorskie w tym przypadku są rażące
widok od północy.
 Pałac z 1799 roku:
Od strony dziedzińca
Jeszcze kilka lat temu północna ściana była cała
Pierwotnie okna na parterze były dużo większe
Gotycki portal wejściowy
Podstawa kolumn
Secesyjny balkonik jeszcze się trzyma.
Komin, widok od wnętrza pałacu


Jeszcze 10 lat i wszystko się zawali
Wozownia z lat 20. XX wieku:

Letnia roślinność
Park pałacowy:

Resztki ogrodzenia
Od lewej wozownia, pałac i spichlerz
Bieżące zaniedbania konserwatorskie, jak i przedwojenne nieduże zainteresowanie tym pałacem wiąże się moim zdaniem z jego kontrowersyjną historią. W 1795 roku po trzecim rozbiorze Polski tereny Szreńska trafiły w ręce Prus, które zarządzały nimi do 1807 roku. Zamek w Szreńsku otrzymał na własność tajny radca skarbowy królestwa Prus Carl Ludwig Eberhard von Knobloch (urodzony w Berlinie w 1764 roku). Była to osoba na tyle kompetentna by mianować ją na okres 1796-1798 Kammerpräsident Płocka i Białegostoku, czyli głównego zarządcy dwóch departamentów wchodzących w skład prowincji Prus Południowych (później Nowowschodnich). Nietrudno zatem przypuszczać, że zamek w Szreńsku stał się pod koniec XVIII wieku ważnym ośrodkiem, gdzie zapadały decyzje polityczne.

Ciekawe jak spadzisty był dach pałacu, oraz czy na szczycie kolumn był tympanom
W źródłach zachowało się dużo wzmianek odnośnie przebudowy szreńskiego zamku przez von Knoblocha. Wyczytujemy z nich, że z zamkowej cegły zbudowano w 1799 roku klasycystyczny pałac, a główny wjazd do posiadłości przeniesiony został na pólnocny-wschód, czyli od przeciwnej strony miasta. Zmiana głównego traktu wjazdowego wydawać by się mogła być jedyne błahą modyfikacją, to jednak powody tej przebudowy mogą mieć swoje drugie dno. Rozpatrzeć należy przede wszystkim związek z przynależnością von Knoblocha do loży masońskiej, której był aktywnym uczestnikiem. Sam angażował się w stworzenie loży w Płocku i Białymstoku (link). Dodatkowy wjazd do posiadłości, z drugiej strony miasta pozwalał mu przyjmować w swoim majątku gości unikając rozgłosu wśród mieszkańców Szreńska.

Brama wschodnia
Kawałek traktu wschodniego, który jest jeszcze przejezdny
Widok w stronę pałacu
Późniejszy betonowy słup północnego wyjazdu
Na alternatywny wjazdu do posiadłości warto też spojrzeć przez pryzmat osadnictwa niemieckiego. W pruskim zaborze od samego początku traktowano polskie ziemie jako teren do kolonizacji przez ludzi pochodzących z przeludnionych terenów Niemiec. Napływ ludzi do nowego departamentu Prus był tak wielki, że na początku XIX wieku w Płocku było więcej ewangelików niż katolików. Oczywiście należny mieć na uwadze, ze ówczesny Płock liczył około 2000 mieszkańców (link). Von Knobloch jako pruski posiadacz ziemski zaprosił na Szreńską ziemię osadników niemieckich posługujących się dialektami pomorskimi (link). Pochodzili oni głownie z sąsiedniego Działdowa i Nidzicy (link). Nadał im wsie: Wola-Proszkowska, Proszkowo, Stołowo, Ostrów i Rochnię. Dzisiejszą pozostałością po ewangelickiej przeszłości tej okolicy jest zapomniany cmentarz w Proszkowie (link). Nowa brama pałacu Knoblocha wychodziła dokładnie w kierunku niemieckich osad, co można widzieć jako wyjście ewakuacyjne do "swoich" w razie buntu w Szreńsku.

Osady założone przez osadników niemieckich (link)

Mapa bazuje na Messtischblatt z zamki.pl. Zamek w Szreńsku jest oznaczony stosowną ikonką. Nowe trakty Knoblocha to te prowadzące na północ i wschód. W czerwonym kole znajduje się zapomniany dzisiaj cmentarz ewangelicki w Proszkowie.
Dzisiaj wschodni trakt jest zarośnięty (żródło:google maps)
Carl Ludwig Eberhard von Knobloch podobno zarządzał tutejszą okolicą do 1830 roku. Tak więc mimo odejścia Pruskich rządów wraz z inwazją Napoleońską w 1807 roku zdecydował się nie uciekać z nadanej mu przez cesarza ziemi. Co ciekawe uczestniczył także w nowym rozgraniczeniu pomiędzy Prusami, a Rosją po Kongresie Wiedeńskim z 1815 roku. Kształt nowej granicy został ustalony ostatecznie w 1823 roku i Knobloch jak wiadomo nie zapierał się by Szreńsk pozostał po stronie Pruskiej (link).  Prawdopodobnie około 1830 roku Knobloch zbankrutował i posiadłości jego przejął Bank Główny Berliński a następnie Skarb Polski. Sam pruski dziedzic zmarł w Berlinie w 1839 roku. Nie wiadomo czy miał potomków. Nie zachowała się również żaden portret tej bądź co bądź istotnej osoby.

Następnym właścicielem pałacu od 1836 roku był Bogusław Brykczyński - polski bohater wojen napoleońskich. Po nim, nieruchomością zarządzali Suszkiewiczowie, Płoscy i Romerowie. Nie znalazłem też informacji jaką rolę odgrywał ów pałac w okresie II wojny światowej. Po ostatniej wojnie majątek znacjonalizowano, a główny budynek zamieniono w szkołę. Pałac spłonął w 1948 roku. Od tego momentu  jedyną czynnością konserwacyjną na jego terenie jest koszenie trawy. Pomimo pomysłów nie da się nic z tym stanem zrobić. Czyżby zemsta masonerii? Czy po prostu gmina czeka aż pałac się zawali by wyeksponować fundamenty zamkowe...


Na koniec jeszcze migawki z miasta:
Piękny dom z początku XX wieku

Zabudowy drewnianej jeszcze trochę tu jest
Plebania
Ostatnia drewniana piętrowa kamienica w miasteczku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...