niedziela, 27 września 2015

Pasłęk

Jadąc samochodem DK nr 7 między Miłomłynem, a Elblągiem miniemy Pasłęk. Miasto to leży blisko wspomnianej trasy i stanowi z niej dość imponujący widok, zachęcający do postoju i zwiedzania. Widzimy zatem gęsto zabudowane wzgórze z gotyckim kościołem na szczycie. Pasłęk nie jest miastem małym, ma około 12 tysięcy mieszkańców, więc zanim dojedziemy do historycznego centrum  widzianego z "siódemki" miniemy trochę przedmieść. Gdyby nie pobliski Elbląg z pewnością byłoby to miasto powiatowe.
Wizytówki Pasłęka.
Pasłęk przed 1945 roku nazywał się Prussich Holland, co przypomina fakt, że pierwszymi osadnikami miasta byli olędrzy. Ta "nowa Holandia" była pierwszym miejscem na terytorium dzisiejszej Polski, gdzie pojawiła się ludność z Niderlandów. Chociaż bezpośrednia okolica Pasłęka nie przypomina depresyjnych terenów Holandii, gdyż jest mocno pofałdowana, to w pobliżu leżą przecież nizinne żuławy, które olędrzy zagospodarowali w następnej kolejności. Pasłęk musiał w późnym średniowieczu stanowić bazę wypadową dla kolonistów tej nacji.


Pasłęk podobnie jak pobliski Elbląg, Malbork, Frombork, czy Braniewo, lokowany był według wzoru lubeckich praw miejskich, z główną ulicą  pełniącą rolę rynku. Miasta te łączy również fakt bardziej przykry, gdyż po II wojnie światowej zdecydowano się w nich na rozbiórkę dużej części starego miasta. Przez długi czas w PRL w centrach tychże miast były łąki, na których hulał wiatr.

Niskie pawilony w ciągu dawnych kamienic,

Pasłęcki ratusz dawniej stał w ciągu północnej pierzei budynków na rynku.
Podczas II wojny światowej został zburzony do poziomu arkad.
Droga do zamku krzyżackiego
Zamek niestety, po części jest otynkowany.


Pod zamkiem podobno są tajemnicze tunele, łączące go z rożnymi punktami miasta.  
Ogólnie rzecz biorąc dzisiejszy Pasłęk jest już ciekawym miejscem do odwiedzenia. Stare miasto położone jest malowniczo, na wzgórzu, a dodatkowo w całości okala je mur miejski. Głownem elementem miasta jest oczywiście zamek krzyżacki, który jest w całości odbudowany i nie stanowi ruin. Do czasów współczesnych zachowały się także bramy miejskie, gotycki kościół św. Bartłomieja oraz ratusz (odbudowany w 1961 roku). W znacznej części natomiast nie zachowała się oczywiście "cywilna" tkanka miejska, czyli kamienice (te, które były spalone prze Rosjan zostały rozebrane do fundamentów przez nowe władze polskie).

Kościół św. Bartłomieja, którego dobrze widać z DK nr. 7.Zachowały się dwie bramy, klimatyczna z pruskiego muru "młyńska" i ...
... gotycka "kamienna", pod którą wciąż można przejechać samochodem.
Mury miejskie ciągną się wzdłuż całego starego miasta.


Idąc wzdłuż murów północnej części napotkamy ruiny jakiejś baszty.
Po tych ładnych powyższych obrazkach trudno uwierzyć, że stare miasto wzorem Malborka miało być blokowym osiedlem mieszkalnym. Na szczęście nie udało się tego zrealizować i postawiono zaledwie pięć bloków. Modernizm nie zdominował historycznej  dzielnicy Pasłęka jak to ma miejsce choćby w Dzierzgoniu, wspomnianym już Malborku, czy Kwidzynie. Miejsca na odbudowę kamienic w stylu retrowersji jest jeszcze dużo. Odbudowa starego miasta jest z resztą w ciągłym toku od lat 80. XX wieku. Pusta przestrzeń po zburzonych kamienicach po II wojnie światowej zmniejsza się z roku na rok i coraz wyraźniej można dostrzec turystyczny potencjał Pasłęka

Do miasta wkraczają bloki.


Im bliżej  "rynkowej" ulicy Chrobrego tym więcej pojawia się kamieniczek. 
Odbudowa wciąż jednak tutaj trwa.
Chociaż zdarzają się i oryginały.W południowej cześć starego miasta jest jednak znacznie luźniej .

Na tym polu pośrodku starówki miał pewnie stanąć kolejny blok.

Zaułki Prussich Holand
Ulica Chrobrego.
Po prawej kiedyś powstanie kolejna retrowersja.

3 komentarze:

  1. Witam
    Sam miałem i mam do dziś ten komputer olivetti. Wtedy rodzice kupili mi 1992 roku w Łodzi dostałem na ferie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...