poniedziałek, 22 czerwca 2015

Papowo Biskupie

Leżąca na ziemi chełmińskiej gmina Papowo Biskupie jest przykładem wczesnej osady krzyżackiej z XIII wieku, której nie dane było przerodzić się w miasto. Do odwiedzenia tej lokalizacji skłoniły nas dwa średniowieczne zabytki, kościół z XIV wieku i zamek krzyżacki (budowany w latach 1280-1300), duet występujący dość powszechnie w historycznych wsiach tej części Polski.
Zamek krzyżacki mieszczący się w Papowie Biskupim spośród innych teutońskich budowli wyróżnia materiał, z którego został stworzony, czyli kamień polny. Ten pospolity surowiec zapewnił Papowskiej fortyfikacji nieśmiertelność, gdyż po odejściu Krzyżaków z ziemi chełmińskiej w 1466 rok,u okoliczna ludność, pomimo pozwolenia władz, nie widziała sensu przeistoczenia zamku w darmową "kopalnie" budulca. Warto podkreślić, że wiele okolicznych zamków własnie przez cegłę zostało zrównanych do fundamentów. Taki los spotkał chociażby zamek w Unisławiu, Starogrodzie, Lipienku, Wąbrzeźnie, czy Kowalewie Pomorskim. Co ciekawe wielu takich planowych rozbiórek dokonywały władze Pruskie, już po rozbiorach Polski. Najczęściej z pozyskanych w ten sposób cegieł wznoszono koszary, oraz inne budynki utrwalających pruska władzę na nowo zdobytych ziemiach. Niemiecki nurt romantyczny musiał później przeklinać te decyzje swoich ziomków.
Zamek od frontu (północ).
Od strony Torunia fortyfikacja leży przy wąwozie schodzącym do jeziora

Zamek jest otoczony płotem z uwagi na nie zabezpieczone szczyty ruin. Ogólnie jednak miejsce jest przygotowane pod turystę, są tablice informacyjne oraz ławeczki. W sezonie można tu urządzić piknik.
Dużo kamienia.
Cegła szczątkowo pojawiała się tam gdzie trzeba było podkreślić gotyckie detale, np. sklepienia, czy okna.

Jak już wspomniałem w Papowie Biskupim poza zamkiem, ze średniowiecza pochodzi również kościół (poza wieżą). Miejscowa parafia również jest w znacznej części wzniesiona z kamienia polnego.
Droga od strony zamku ostro się wspina.
Podobnie jak w przypadku zamku, dużo kamienia i trochę cegły.
Jeśli gotyk to oczywiście bielone blendy...

...i portale trójkątnie zwieńczone

Z terenów kościoła widać ruiny zamku.
Teren wokół świątyni otoczony jest nagrobkami, czego już się nie widuje często, a parzcież w przeszłości to była powszechna praktyka.
 W Papowie na uwagę zasługuje również wiele obiektów  z czasów zaborów.
Po folwarczna zabudowa.
Przy zamkowe ławeczki oraz zabudowa z początku XX wieku.

Wjeżdżając na dziedziniec przed zamkiem, widać pozostałości folwarcznej bramy. 

2 komentarze:

 1. Wreszcie coś z mojego regionu.
  Na przedostatnim zdjęciu "dwór", czyli dawna siedziba zarządcy domeny Papowo Biskupie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację, podejrzewałem, że ten budynek musiał należeć do kogoś wysokiego rangą.

   Pozdrawiam

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...