poniedziałek, 29 grudnia 2014

Błonie

Błonie leżą na zachód od Warszawy w powiecie warszawskim zachodnim. Te 12 tysięczne miasteczko w średniowieczu pełniło ważna rolę na piastowskim Mazowszu, tworząc linię fortyfikacyjną z Sochaczewa do Jazdowa. Nie było tu jednak zamku, a jedynie grodzisko, które przez wieki dziejów przetrwało w formie mocno zniwelowanych pagórków. Świadectwem bogatej przeszłości w Błoniach jest niewątpliwie kościół z XIII wieku, oraz centrum miasta ulokowane na prawie magdeburskim. Znajdziemy, więc w tym miasteczku plac główny od, którego rozchodzi się regularny układ ulic. Błonie nigdy nie straciły swoich praw miejskich, a bliskość Warszawy sprawia, ze miasto wciąż rośnie.


"Perłą" Błonia jest ratusz, z lat 40. XIX wieku autorstwa tego samego architekta, który zaprojektował ratusz w Ciechanowie oraz Skierniewicach. Z całą pewnością budynek ten tworzy na rynku klimat małego zadbanego miasteczka. Co się zaś tyczy samego rynku to jest on otoczony z każdej strony rzędem kamienic. Jak się jednak okazuje tuż za tymi zwartymi pierzejami, znajdują się zwykłe bloki mieszkalne. Nie spodziewałem się w Błoniach takiego blokowiska. Nie występowała tutaj jak widać żadna forma ochrony historycznego centrum. Bloki po prostu stawiano im bliżej centrum tym lepiej.
Fontanna na rynku, oraz ratusz w tle. Tuż za nim widać już bloki.
Wokół rynku są starsze i nowsze kamienice.
Zza tej pierzeje również wyglądają bloki
Najstarsze budynki wyglądają na II połowę XIX wieku.
Z jednej z uliczek od rynku odchodzi "deptak".
Kościół jest po Czerwińsku najstarszą w tej części Mazowsza zachowaną do dzisiaj świątynia. Pierwotnie miał formę gotycką, ale w każdej epoce dostał jakiś nowy element. Otynkowany jest od 1930 roku ...szkoda.
Gotyk pokryty klasycyzmem.
Gotyk pokryty barokiem
Obok dzwonnicy oczywiście są bloki.
Różne dobudówki, z różnych epok.
Klimatyczne ogrodzenie kościoła.
 Inne ciekawe budynki w Błoniach:
Budynek straży pożarnej z 1914 roku
Wysoka modernistyczna kamienica.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...