środa, 15 października 2014

Nur

Nur to dawne miasto leżące na wschodnich rubieżach województwa mazowieckiego. Po inkorporacji  Księstwa Mazowieckiego w 1526 roku ziemie te weszły w skład polskich dóbr królewskich i swój złoty wiek przeżywało właśnie wówczas. Miejscowi bogacili się wtedy na handlu zbożem z kupcami gdańskimi, gdyż pobliska rzeka Bug umożliwiała im łatwy transport tego produktu nad samo morze Bałtyckie.

Centrum Nura


Prawa miejskie Nur stracił w 1869 roku jako konsekwencja udziału mieszkańców w powstaniu styczniowym. Obecnie odzyskanie dawnego przywileju nie wchodzi już w grę. Dziś Nur liczy tylko około 700 mieszkańców. Osada systematycznie się wyludnia, a większość tutejszych trudni się wyłącznie rolnictwem. Piękną pozostałością po miejskiej przeszłości jest jednak długi prostokątny rynek.

Odnowiony Rynek.
Przy sklepikach obok rynku.
"Dworzec" PKS.
Mapa Nura
Mapa gminy
Jak przystało na miejscowość wschodniej Polski, zabudowa jest tutaj przeważnie drewniana. Ciąg architektoniczny budynków z tego naturalnego surowca został nawet wpisany (jako całość) do rejestru zabytków.

Jak okiem sięgnąć większość budynków jest drewniana. 
Stara chatka-sklep przy rynku. 
Dworkowa miejska architektura sprzed wojny.
Główna droga relacji Małkinia-Ciechanowiec odchodząca od rynku.
Generalnie Nur nie ma w sobie wielu atrakcji turystycznych. Z najciekawszych rzeczy jakie można w nim zobaczyć to wspomniana drewniana zabudowa. Ciekawostką jest natomiast zachowany do dzisiaj budynek dawnej mykwy. Dla potencjalnych gości gmina przygotowała punkt widokowy na rzekę Bug. Dzięki niemu możemy zaobserwować jak bardzo wysoki jest brzeg rzeki po stronie Nura.

Z lewej widoczny jest budynek dawnej mykwy.
Idąc nad Bug stąpamy po "mini deptaku".
Punkt widokowy na Bug.
Mogli by jednak bardziej przystrzyc drzewa.
Ścieżka prowadząca nad samą rzekę.
Jak w każdej miejscowości gminnej tak i w Nurze znajdziemy kościół. Murowana budowla została tutaj po raz pierwszy wniesiona w 1870 roku w stylu neogotyckim. Niestety w 1944 roku Niemcy ją zburzyli i obecnie w jej miejscu stoi już powojenna wersja świątyni. Niestety odbudowany obiekt nie sprawia dla mnie najciekawszego widoku .
Odbudowany kościół.

Klimatyczne otoczenie Kościoła.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...