czwartek, 23 października 2014

Małkinia Górna

Zwiedzając mazowiecki powiat ostrowski, odwiedziłem leżącą pomiędzy Brokiem, a Nurem wieś - Małkinię Górną. Pomimo, że osada ta nigdy nie była formalnie miastem, to jest od obu powyższych miejscowości większa i poza Ostrowią, pełni najważniejszą rolę w tym regionie. Niewątpliwie stało się tak za sprawą ulokowania w Małkini stacji kolei Warszawsko-Petersburskiej w 1862 roku. Wydarzenie to pozwoliło to w latach późniejszych przyspieszyć rozwój wsi i ściągnąć na te rolnicze tereny nawet ciężki przemysł.W latach 1887-1893 Małkinia dodatkowo stała się istotnym węzłem kolejowym, za sprawą oddania do użytku dodatkowego połączenia do Ostrołęki, oraz Siedlec. Do dzisiaj na tym kolejowym osiedlu zachowało się kilka budynków z czasów carskich. Z najważniejszych warto wymienić Budynek poczty z 1862 roku, oraz drewniane i murowane baraki kwaterujących tutaj kolejarzy. W 1909 roku zbudowano przy stacji murowany neogotycki kościół, który wygląda jakby pierwotnie miał być świątynią protestancką. Z historycznych kwestii warto jeszcze wspomnieć o strasznej roli Małkini podczas drugiej wojny światowej. Niemcy wykorzystali istniejącą tutaj stację przy transporcie żydów, do ulokowanego nieopodal (po drugiej stronie Bugu) obozu zagłady w Treblince. W KL Treblinka zamordowano około miliona osób, a wielu ze skazanych zmuszano do pracy przy przetaczaniu wagonów na węźle w Małkini.
Torowisko w Małkini.
Dworzec.
Perony.
Pobliskie typowo kolejowe zabudowania.
Budynek poczty - najstarszy w Małkini.

Data otwarcia lini Warszawsko-Petersburskiej.
Carska zabudowa przy stacyjna.
Baraki kolejarskie w nowym wydaniu.
Drewniane baraki. 
Detal baraków.
Kościół z 1909 roku.

Stary przykościelny budynek (plebania?)
Detale kościoła.
Małkinia Górna przedzielona jest torowiskami, przez co jednocześnie rozbudowywała się w kilku kierunkach. Dzisiaj skutkuje to tym, że wieś jest bardzo rozciągnięta. W kierunku wschód-zachód w linii prostej liczy niemal pięć kilometrów. Według Wikipedii  osada ta liczy obecnie 5199 mieszkańców. Dla wielu osób dużym zaskoczeniem może wydawać się istnienie w tej "wsi" pięcio kondygnacyjnychh bloków w liczbie kilkunastu sztuk. Mamy zatem do czynienia z prawdziwie "wiejskim blokowiskiem". Podobno uzyskanie praw miejskich to dla Małkini czysta formalność, ale nie wszystkim byłoby to na rękę, dlatego nie planuje się zmiany jej statutu.
Widok jak na Brudnie

Własne przyblokowe ciepłownie węglowe.
Do osiedla wkraczają już nowoczesne panele słoneczne.
W lasku przy blokach jest cmentarz z okresu wojny 1920 roku. 

W tej rozległej wsi powoli kształtuje się coś w rodzaju centrum wraz z rynkiem...
...do którego przylega nowo wybudowane centrum handlowe:).
Oczywiście sam fakt istnienia linii kolejowej nie stworzyłby tutaj takiego wielkiego osiedla. Główną przyczyną intensywnego zaludnienia się Małkini była budowa fabryki materiałów azbestowo-cementowych "Izolacja" w 1972 roku. Ogromne kominy z tych zakładów widoczne są z bardzo daleka. Obecnie nadal w tym kombinacie zatrudnia się znaczną cześć tutejszych mieszkańców, jednak już nie produkują szkodliwego azbestu, ale wełnę mineralną.
W tle widoczne są fabryczne kominy dawnej azbestowni.

Na koniec zaprezentuję jeszcze serię zdjęć tutejszego drewnianego budownictwa. Nie zapominajmy, że jesteśmy na wschodzie :).


Symbolika solarna nad werandą. 

Bardzo popularny typ tutejszej zabudowy.


Chata konstrukcji zrębowej.

2 komentarze:

  1. Wybieram się tam właśnie w celach turystycznych. Fajnie, że ktoś przede mną miał taki pomysł, aby zwiedzić Małkinię.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...