środa, 25 czerwca 2014

Skępe

Skępe to miasto położone na historycznym pograniczu ziemi dobrzyńskiej i Mazowsza. Podobnie jak odwiedzony ostatnio Kikół znajduje się w powiecie lipnowskim przy trasie DK 10. Miasteczko to słynie z sanktuarium maryjnego Matki Boskiej Skępskiej, choć tak naprawdę to miejsce objawienia do niedawna leżało w sąsiedniej wsi - Wymyślinie. Skępe posiada około 3600 mieszkańców i od 1997 roku ponownie cieszy się prawami miejskim, które zostały mu odebrane, oczywiście, po powstaniu styczniowym.


Skępe prezentuje się bardzo ciekawie pod względem zabudowy, którą stanowią w dużej części budowle z początku XX wieku. Jeszcze do lat 80. XX wieku w miejscach, gdzie współcześnie stoją już nowe kamienice, znajdowały się drewniane chałupki. Nieliczne z nich zostały przeniesione do skansenów. W Skępem można znaleźć stary i nowy rynek. Ten pierwszy jest odnowiony i stanowi kulturalne centrum miasteczka. Natomiast nowy rynek przecina obecnie droga, a zabudowa przy nim jest zdecydowanie rzadsza i bardziej podmiejska. Stary rynek położony jest na wzgórzu pomiędzy jeziorami i stanowi dobry punkt do rozpoczęcia spaceru wokół skępskich jezior. W mieście nie zachował się niestety historyczny kościołek, w związku z tym na tyłach rynku znajdziemy jedynie nowoczesną budowlę. Ogólnie w starej części miasta czuć klimat małego kongresowego miasteczka ze swoją niską, biedną ale jednak zwartą zabudową. Przebiegająca przez Skępe linia kolejowa Nasielsk-Toruń została oddana do użytku stosunkowo niedawno jak na warunki kolejowe, bo w 1937 roku. Współcześnie kursuje na niej szynobus z Torunia Głównego do Sierpca.

Droga odchodząca od rynku w kierunku Sierpca. 
Stare wysokie kamienice.

Na rynku znajdują się ryciny starych Skępskich chałup.
Drewniana zabudowa cały czas jest tutaj obecna.
Bardzo myląca mama Skępego północ jest tutaj na południu. Reklamy jak z lat 90.
Południowa pierzeja rynku.

Fontanna na środku rynku.
Ciekawe wspomnienia przeszłości.


Detal starego budownictwa.
Żywy eksponat.
Żywy skansen.
Główną "atrakcją" Skępego jest oczywiście sanktuarium lokalnej Matki Boskiej, której charakterystycznym elementem jest to, że stoi na półksiężycu.  Sanktuarium zostało wzniesione na początku XVI wieku i następnie przez lata było regularnie przebudowywane tak, by dopasować całość do aktualnych trendów architektonicznych. Najbardziej urokliwie przedstawia się w nim przedsionek klasztoru znajdujący się od strony głównej drogi. Po przekroczeniu murów zastaniemy niskie arkady ze skośnymi daszkami skierowanymi do wewnątrz. Na ścianach znajdują się tutaj liczne zabytkowe epitafia pochodzące w dużej części z XIX wieku. Na środku tego charakterystycznego krużganku stoi kaplica stanowiąca grobowiec rodziny Zielińskich, gdzie pochowany jest z tego rodu Gustaw - słynny autor z epoki Romantyzmu.    
Brama główna sanktuarium.


MB Skępska.
Krużganek.
Arkady.

Grób Gustawa Zielińskiego

Oraz grobowiec całego rodu.
Stare epitafium.


Klasztor od wschodniej strony.
W oddali centrum Wymyślina z pięknym dworkiem.
Oprócz lokalnego kultu maryjnego Skępe jest także lokalnym centrum wypoczynkowym. Na terenie miasta znajdują się trzy jeziora z dość dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Można się tutaj wykąpać, wypożyczyć sprzęt wodny oraz wybrać się na spacer wytyczonym i szlakami po okolicznych lasach, z których część stanowią jeszcze pozostałości dawnej puszczy mazowieckiej.

Jezioro Wielkie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...