środa, 9 kwietnia 2014

Pułtusk

Pułtuska, jako miejsca na atrakcyjną wycieczkę chyba nie trzeba przedstawiać. Jest to prawdziwa perła Mazowsza i miejsce doskonale przygotowane na turystykę. Miasto to posiada zamek, starówkę z masą zabytków, oraz tereny rekreacyjne nad Narwią. Jest tutaj co porobić i zobaczyć, oraz gdzie pochodzić.

Fontanna na rynku.
Miasto jest fenomenalnie położone, jego stara cześć jest na wyspie otoczonej kanałem. Można wynająć gondolę i w taki romantyczny sposób opłynąć historyczną cześć Pułtuska. Można by rzec: kolejna Wenecja północy ;). Zamek jest na wzgórzu tuż nad rzeką, a otacza go zadbany park. Pierwotnymi jego właścicielami byli biskupi płoccy, którzy wznieśli go w XV wieku. W stylu architektonicznym dominuje renesans. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, obecnie mieści się w nim hotel oraz Dom Polonii. W pobliżu zamku jest kilka restauracji oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Pułtusk leży na wyspie.
Dziedziniec zamku.

Brama wejściowa.
Widok ze wzgórza zamkowego na rynek.
To co mnie w Pułtusku najbardziej zachwyciło to niewątpliwie stare miasto. Jego sercem jest długi rynek z gotycko-renesansowym ratuszem. Rynek ten na cały jest wybrukowany kocim łbem. Podobno jest to najdłuższy taki "okaz" w  Europie. Podczas ostatniej wojny miasto długo znajdowało się na linii frontu, która przebiegała przez Narew. Przez co zostało silnie zniszczone, mówi się nawet, że po wojnie tylko 15% zabudowy nadawało się do użytkowania. Tej zagłady dokonali Niemcy oraz sowiecka artyleria. W Pułtusku podjęto jednak trud odbudowy, czego wspaniałe rezultaty możemy oglądać dzisiaj.

Wieża ratuszowa.
Znajduje się w niej muzeum regionalne.
Ratusz na środku rynku.
W zielonej kamienicy przebywał Napoleon Bonaparte.
Rynek jest bardzo klimatyczny.
Częścią rynku jest targowisko, tutaj znajdziemy warzywnego Robura :).
Kościół Jezuitów w bocznej alejce.

Bazylika.
Oczywiście jesteśmy w części Mazowsza, gdzie Narew jest motywem przewodnim.
Ciekawie wygląda w Pułtusku szpital.
Znajdzie się i trochę secesji.
Tereny po getcie.
Mostek prowadzący na drugą stronę "starówki".
Widok na Narew.
W tle mostek nad rzeką dla pieszych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...