środa, 15 stycznia 2014

Wyszków

Wyszków to wschodnio mazowieckie miasto położone na nadbużańskiej skarpie, koło trasy z Warszawy do Białegostoku. Odległość od stolicy wynosi tutaj 60 km i bliskość ta przekłada się na dobry rozwój demograficzny. W mojej świadomości Wyszków obecny jest dzięki piosence Elektrycznych Gitar - "Wyszków tonie", a w Warszawie zasłyszałem jeszcze, że okoliczne lasy są idealne do zbierania grzybów. Wycieczka do tego mazowieckiego grodu połączona była ze zwiedzaniem Pułtuska, a celem jej była kąpiel w Bugu oraz Narwi :) .Generalnie Wyszków nie jest miastem, które zachowało swój historyczny charakter, choć prawa miejskie są datowane na 1502 rok, nie da się tutaj nawet określić gdzie i czy w ogóle jest właściwie jest jakiś rynek lub centrum miasta.  Do Wyszkowa pasuje bardziej wiejskie określenie go mianem "ulicówki", gdyż zwarta zabudowa jest właściwie wyłącznie przy jednej ulicy (Ignacego Daszyńskiego). Z ułomności tej sytuacji zdają sobie sprawę zarządcy miasta (o czym można poczytać tutaj) i chcą wznieść ratusz licząc, że będzie to bodziec do architektonicznego i urbanistycznego okiełznania miasta. Większość budynków Wyszkowa była przed wojną drewniana, jak w wielu innych małych miasteczkach regionu, nie dziwi więc fakt, że nie przetrwała próby ognia wojennego i mało tutaj zabytków.
Główne rondo przy moście
Zwarta zabudowa na jednej z ulic odchodzącej od ronda.
Tak pewnie w dużej mierze wyglądał Wyszków przed wojną. 
Charakterystycznym punktem Wyszkowa jest Kościół przy moście. Ta piękna XVIII wieczna budowla, położona jest na górce i prowadzą do niej odbudowane schody, wraz z odświeżonym skwerem. Ciekawy wydaje się odchodzący od skweru tunel pod drogą, który wiedzie do ulicy Strumykowej. Miejsce to jest obecnie najbardziej reprezentacyjnym elementem krajobrazu w Wyszkowie i prawdopodobnie tutaj stanie niedługo ratusz zamieniając je de-facto w ryneczek.
Widok na kościół jest majestatyczny.
Miejsce to jest wyjątkowo zadbane.
A tuż za kościołem malownicze pole.
Wspomniane przejście podziemne (wówczas było bardzo gorąco).
Niewątpliwie to co czyni Wyszków wyjątkowym to jego położenie nad Bugiem. Niestety plażę już zlikwidowano, ale jednak warto przejść się "płytowym" "bulwarem" wzdłuż parku Karola Wazy. Można stąd podziwiać konstrukcje mostu kolejowego i drogowego, oraz koloryt dzikiej roślinności drugiego brzegu, która się wręcz wylewa do rzeki.
Bug.
Mosty, ten kolejowy jest bardziej klasyczny.
Trzeba tutaj usiąść na ławeczce i kontemplować rzekę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...