czwartek, 9 stycznia 2014

Gostynin

Gostynin to miasto i siedziba powiatu o takiej samej nazwie położony w niedużej odległości od Płocka. Region ten jest znany z walorów rekreacyjnych swego położenia, gdyż w pobliżu znajdziemy Gostynińsko-Włocławski park krajobrazowy oraz pojezierze gostynińskie. W bardziej przyziemnych realiach Gostynin kojarzony jest z dużej ilości komisów samochodowych, które go otaczają.Nas do Gostynina nie sprowadziły poszukiwania nowego, używanego, samochodu, ale ciekawość zobaczenia zamku książąt mazowieckich. Nie oczekiwaliśmy wiele, gdyż grodzisko to nie często pojawia się w przewodnikach turystycznych po Polsce. Co jednak dla mnie istotne to to, że warownia ta została odbudowana w 2009 roku, więc ciekawie ją zobaczyć i ocenić jak im to wyszło.

Ratusz pochodzi z I połowy XIX wieku.

Rynek miasta jest bardzo zadbany i posiada zachowany historyczny układ. Każda pierzeja jest zwarto zabudowana,starymi i nowymi kamienicami. Dominuje XIX wieczne dziedzictwo. Na uwagę zasługuje fakt, że w pobliżu rynku nie ma żadnego starego kościoła. Jak się okazuje neoromańską katolicką świątynię w trakcie ostatniej wojny rozebrał okupant w roku 1942. Z rynku można przejść się spacerem do zamkowego grodziska.

Typowo mazowiecki zajazd z tej samej epoki co ratusz.
Wokół rynku spotkamy także drewniane budynki.
Powstanie murowanego zamku w Gostyninie datowane jest na II połowę XIV wieku. Do dziś się nie zachował, gdyż niszczyła go każda wojna. Na początku XIX wieku były już po nim tylko marne szczątki, które wraz ze wzgórzem zamkowym zostały przekazane migrującym na te tereny niemieckim ewangelikom. Z ocalałych cegieł z ruin wznieśli świątynię w stylu neogotyckim, który swoim stylem przypominał zamek. Po II wojnie światowej i wygnaniu niemieckiej ludności obiekt ten niszczał i przechodził z rak do rąk. Na szczęście w 2009 roku przywrócono dawne grodzisko do ładu. Zamek "odbudowano", a właściwie skonstruowano na nowo według własnej interpretacji architekta, zbór natomiast odnowiono. Szkoda tylko, że rozebrano do tej budowy zabytkowy przylegający do dawnej świątyni domek. W zamku urządzono hotel, a w kościele restaurację, która wygląda ciekawie. Obecna całość komponuje sie dobrze i spójnie, choć w części hotelowej łatwo dopatrzyć się, że obiekt ten nie ma historycznej przeszłości. Pocieszające w tej odbudowie jest jednak to, że zamkowe wzgórze znowu stało się miejscem przechadzek mieszkańców, jest też więc po co przyjechać do tego miasta.

"Odbudowany" zamek.
Na zamkowym wzgórzu kościół jest z XIX wieku, zamek obok z 2009 roku.
Zamek leży nad jeziorkiem, za którym, widać rynek.
Wzgórze można swobodnie obejść.
Zbór prawdopodobnie jest osadzony na fundamentach dawnego zamku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...