poniedziałek, 30 grudnia 2013

Lębork

Lębork to miasto powiatowe w województwie Pomorskim, które turyści mogą kojarzyć z racji prowadzącej z tego miasta głównej drogi do Łeby. Z uwagi na fakt, że Lębork ma obwodnicę,  kierowcy jadący w kierunku W-Z pomijają to miasto i nie traktują go jako turystycznego przystanku. Jak zwykle na tym blogu będę zachęcał do zatrzymania się na chwilę i zwiedzenie tego nie małego przecież, pomorskiego grodu.Przed II wojną światową Lębork nie należał do polski, więc rozmiar zniszczeń wojennych jakie poniósł jest oczywisty. Odbudowa przedwojennego stanu była minimalna, jak w wielu przypadkach miast ziem odzyskanych. Z reguły odtwarzano ratusz, zamek i kościoły, pomijając zabudowę mieszczańską. Dziś na imponującą skalę odbudowuje się tu stare miasto na wzór kamieniczek.
W tle "brama" do starego miasta, ul. Staromiejska, która składa się z nowych kamienic.
W końcu każdy chce by w jego mieście był klimatyczny deptak :)
Budynek w środku świadczy o dawnym ciągu architektonicznym, który dzisiaj powstaje na nowo.
Biała kamienica z prawej strony dumnie prezentuje datę konstrukcji: 1991 rok.
Każdy chce dziś mieszkać w nowej kamienicy
Dalszy ciąg deptaku za rzeką Łebą.
W pewnym momencie na ul. staromiejskiej  potykamy już pokaźny fragment oryginalnej starej zabudowy. Trzeba przyznać, że wygląda urokliwie. 
Z tablicy przy średniowiecznych murach przeczytamy, że główne zabytki położone są wokół centrum. 
Środek miasta został w przeważającej mierze wysadzony w powietrze. Dewastacja Lęborka przez armię czerwoną była oczywiście bez sensu, gdyż Niemcy wycofali się bez walki przed nią. Radzieccy żołnierze odreagowali sobie na tym mieście to, że nie mogli zniszczyć pobliskiego Wejherowa.
Widok na rynek.
Część nieodbudowana.

Zamek książąt pomorskich, prze długi okres I Rzeczpospolitej Lębork był polskim lennem.
W zamku jest sąd niestety nie można go zwiedzać.
Mury zamkowe przechodzą przez garaże i blokowiska.
Zamek otoczony jest fosą.
Dwie ocalałe kamienice przy rynku.
Niestety w Lęborku byliśmy dość krótko i nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego, został nam miedzy innymi ratusz oraz baszta zamkowa. Polecam wszystkim przejść się tym miastem tak jak proponuje tablica informacyjna przy murach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...