piątek, 15 listopada 2013

Kurzętnik

Kurzętnik to malowniczo położona wieś gminna, będąca właściwie przedmieściem Nowego Miasta Lubawskiego. Dawniej była miastem, jednak w 1905 roku Prusacy odebrali jej ten przywilej. Można jednak mówić o Kurzętniku jako o miasteczku, gdyż ma ryneczek, z niską co prawda, ale zwartą zabudową. Cały rynek jest pochylony pod małym kątem i oparty na wysokiej górze zamkowej.Ryneczek.
Widok na górę z Rynku.
Ceglany kościół gotycki.
Passaty B5 jak na polską wieś przystało.
Zabytkowe zakątki...
... uliczki...
To właśnie góra zamkowa jest główną atrakcją Kurzętnika, wybija się bowiem ok. 65 m nad powierzchnię pobliskiej rzeki Drwęcy. Od strony miasteczka wzniesienie to w 2010 zostało zaadoptowane na Drogę Krzyżową, dzięki czemu wejście na nie zostało wybrukowane, a ruiny są dostępne o każdej porze roku.


..oraz kościołek.
Zamek na górze to oczywiście XIV wieczna pozostałość po Krzyżakach, jego strategiczne położenie nie pozwoliło mu jednak przetrwać w całości do czasów dzisiejszych. Pozostało kilka "romantycznych" ścian zamczyska i resztki murów. Wszystko to jednak zadbane i dobrze zabezpieczone. Spacer z rynku na górę na pewno będzie satysfakcjonującym przerywnikiem w drodze z Torunia do Olsztyna (DK15), przy której leży Kurzętnik.
Już widać ruiny
Stylistycznie, nowa część obiektu pasuje do starej.
Jeszcze tylko pokoamy fosę....
... i jesteśmy przy murach.
Nie wiadomo czy to otwory okienne czy dziury po kulach.


Drwęca dzieli Kurzętnik na cześć starą i nową
Kamieniowatość tego zamku przywodzi na myśl Małopolskę.

Resztki murów.

Wspaniały widok na Kurzętnik.

Na horyzoncie widać Nowe Miasto Lubawskie.
Monument szlaku kopernikańskiego z lat 70. XX wieku, tuż przy DK15.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...