wtorek, 17 lipca 2012

Gąbin

Gąbin to małe miasteczko leżące w powiecie płockim po przeciwnej stronie Wisły co Petrochemia. O ile  tereny po historycznej stronie Płocka można zaliczyć do zanieczyszczonych chemicznie i rolniczo to przekraczając rzekę można znaleźć ukojenie w lasach i jeziorach. Głównym ośrodkiem tych terenów po Gostyninie jest właśnie Gąbin. Już sama podróż od strony Płocka do tego miasteczka  kojarzy się z wakacjami. Droga przecina las, widać drogowskazy do lokalnych "kurortów" (np. Koszelówki) nad gostynińskim pojezierzem.
Miasto Gąbin jest stosunkowo ciekawe dobre na krótką przechadzkę. Bliskie położenie Płocka eliminuje z miasta gastronomię i ogródki piwne, choć ryneczek jest atrakcyjny i schludny. Docenić trzeba gminę, za umieszczenie tablic informacyjnych przy wybranych obiektach "starówki". Można dzięki nim dowiedzieć się ciekawych faktów o najstarszych budynkach jak i historii miasteczka.
Rynek ma otwarty charakter. Niezabudowana jest jego zachodnia strona, gdyż w trakcie II Wojny Światowej zniszczyły ją naloty. Dziś przestrzeń tą wypełnia park będący oazą dla pobliskiego małego blokowiska.Ratusz z 1827 roku i modernistyczny kościół z lat 60. XX w., przed wojną był on neogotycki, ale podobnie jak w sąsiednim Gostyninie, rozebrali go Niemcy.

Zabytkowy budynek straży pożarnej

Historia Gąbina

Najstarsza kamienica w mieście, choć zaniedbana kryje w sobie muzeum ziemi Gąbińskiej

Mało miasteczkowy biurowiec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...