niedziela, 17 czerwca 2012

Serock

Szukając atrakcji nad zalewem zegrzyńskim, najbardziej warto się udać do Serocka. Turysta, który lubi sobie pospacerować, nie znajdzie tylu nadjeziornych deptaków, ani w Zegrzu, ani w Nieporęcie, co właśnie w Serocku. Miasto to (ma prawa miejskie) stara się zrobić wrażenie kurortu nadmorskiego co miło nas zaskoczyło. Można w nim poczuć prawdziwy wiatr od "zalewu", wykąpać się i opalać się na plaży miejskiej, oraz wejść na molo. Dodatkowo wzdłuż zbiornika poprowadzony jest  kilkukilometrowy trakt bulwar. Serock położony jest na skarpie w pobliżu łączenia się rzeki Narwi z Bugiem. Wysokie usytuowanie miasta sprawia, że nad zbiornik schodzi się dość stromymi zejściami, dzięki czemu drogi i ścieżki są malownicze, a  "nadjeziorne" wille przypominają te z Kamiennej Góry w Gdyni, położane przy krętych drogach ostro schodzących ku Zegrzu.
Widok na podwarszawskie "morze", oraz coś jakby kaszubską checz.
Serockie molo.
Serockie moreny
Wille nad zbiornikowe
Z niektórych willi garaże dla łódek prowadzą...
...prosto do wody
Sezonowy domek letniskowy, w którym w 1947 roku spał P. Picasso.
Pramazowieckie grodzisko, wzgórze Barbarka
Monument chorych na cholerę z okresu I wojny światowej
Ostatnie obiekty drewnianej miejskiej architektury mazowieckiej
Zabytkowa plebania na pięknej skarpie
Kościół z XVI wieku, wzniesiony w późno gotyckim stylu.
Z tyłu kościoła znajduje się punkt widokowy, oraz informacja, że budowle tą przed wojną remontował proboszcz z własnych środków
Klimatyczny ryneczek z nowym ratuszem


"Starówka" w Serocku jest nowa, 90 procent zabudowy pochodzi prawdopodobnie z ostatniej dekady. Mimo to chełmiński układ rynku został zachowany, a nowe kamieniczki coraz bardziej go okalają. W sezonie na pewno można poczuć na nim ducha wczasowiska.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...